Okupatsioonide muuseum, Riigiprokuratuur ja Soome Suursaatkond kutsuvad: Arvamusfestivali VABADUSTE ALA 

 

12.-13. augustil toimub Paide Vallimäel neljas Arvamusfestival. Okupatsioonide muuseum, Riigiprokuratuur ja Soome Suursaatkond kutsuvad festivali Vabaduste alale! Vabaduste alal kõneleme vabadusest, mis on suur väärtus, kuigi me sellele igapäevaselt ei mõtle.

Millal sa viimati mõtlesid, milline on sinu vabadus või millised on sinu pisikesed vabadused? Kas oskad neid tähele panna? Kas saab kanda südames rahvusriigi identiteeti ja samal ajal olla maailmakodanik? Mida teha, et käske ja keelde oleks vähem ning seadused oleks lihtsas ja arusaadavas keeles? Keda ja miks tuleb karistada? Kas peaks hoopis rohkem tegelema ennetamisega? Kas sa juba tead, kes saab maailma muuta? Kuidas meie naabrid – soomlased – on eestimaalaste vabaduse eest seisnud?

Oleme kutsunud aruteludesse mõtteid jagama Yoko Alenderi, Krister Parise, Sulev Vedleri, Lavly Perlingu, Rein Taagepera, Hirvo Surva, Mari-Liis Lille, Eesti sõbrad Soomest ja paljud teised!

Kohtumiseni Paides 12.-13. augustil – tule kohale, mõtle ja räägi kaasa!


Loe lähemalt arutelude kohta:

Reede, 12.08 kl 14.00: Vanaisa, me peame rääkima vabadusest!
Arutlevad: Hirvo Surva, Yoko Alender ja Maarja Tinn, modereerib Sten Tamkivi.
Vabadus on individuaalne – iga põlvkond, samuti igaüks meist mõtestab ja kasutab seda erinevalt. Üks põlvkond väärtustab enam vabadust maailmas ringi rännata, teine elamist vabas demokraatlikus riigis. Kas need vabadused on vahel vastuolus ja tekitavad väärtuskonflikti? Kas me saame kanda südames rahvusriigi identiteeti ja samal ajal olla maailmakodanikud? Mille poolest põlvkondade vabadused erinevad ja sarnanevad?

Reede, 12.08 kl 16.00: Viro vapaaksi! – soomlasena sinimustvalgeid lehvitamas
Arutlevad: Tapio Mäkeläinen, Anu Marttila ja Seppo Zetterberg, modereerib Pekka Linnainen.
Eesti võitlusele okupatsioonist vabanemiseks elasid kaasa ka soomlased. Paljudele soomlastele oli Eesti olemas ka siis, kui Soome laht mitte ei ühendanud, vaid eraldas meid. Kes olid need inimesed, kes ka sellistes tingimustes, sageli riskides, Eestit ühel või teisel moel abistasid? Miks nad seda tegid, miks oli see neile tähtis? Kas ja miks on see oluline aastakümneid hiljem? Neil teemadel arutlevad soomlased, kellest osal saab sel aastal juba pool sajandit Eesti-sidemete tekkimisest.

Reede, 12.08 kl 18.00: Kas õigus on söödav?
Arutlevad: Lavly Perling, Käti Mägi, Indrek Niklus ja Urmas Volens, modereerib Sten Andreas Ehrlich.
Mõista, mõista, mis see on! Koosneb lausetest, millest igaüks on sama pikk kui Eesti hümn. Kasutab sõnu, mille tähendust isegi sõnaraamatu abiga ei tuvasta. Teda on nii palju, et ei jõua isegi hobusega ära vedada. See on muidugi seadus. Miks see nii on ja mida tuleks teha, et erinevaid käske ja keelde oleks vähem ning seadusi kirjutataks lihtsas ja arusaadavas keeles?
Kas ja kuidas muuta seaduste tekstid kõigile kodanikele arusaadavaks ning kasutatavaks?

Laupäev, 13.08 kl 11.00: Kuidas diskuteerida “lolliga”?
Arutlevad: David Vseviov, Mari-Liis Lill ja Krister Paris, modereerib Annika Uudelepp.
Me kipume inimesi sildistama, enne kui oleme neid tundma õppinud või nende arvamuse ära kuulanud. On lihtne leida arvamusartikleid või sõnavõtte, mille autoreid tabab solvangute rahe tema isiku, mitte tema mõtete tõttu. Kas vajame järeleaitamistunde avatud ja eelarvamusteta väitluse pidamiseks? Kes võiks seda oskust meile õpetada? Mida on vaja avatud mõttevahetuseks?

Laupäev, 13.08 kl 13.00: Kui kohut peetakse leheveergudel
Arutlevad: Andres Parmas, Küllike Namm, Steve-Hristo Evestus ja Sulev Vedler, modereerib Mart Soonik. 
Ühiskond on kokku leppinud, et kohtumõistmine peaks toimuma kohtusaalis. Sellele vaatamata näeme tihti, et avalikkus on inimese õigeks või süüdi mõistnud juba enne kohtulahingute algust. Tihti teadlikult või teadmata kujundatakse paari artikli või lahmiva juhtkirjaga ühiskonna arvamust ühes või teises suunas. Miks nii juhtub? Kelle huvisid see kannab? Mida sellest võidab ja kaotab ajakirjandus?

Laupäev, 13.08 kl 15.00: Kas käerauad lahendavad sotsiaalseid probleeme?
Arutlevad: Saskia Kask, Jako Salla ja Kait Sinisalu, modereerib Otti Eylandt.
Narkomaania, lähisuhtevägivald, roolijoodiklus, kuritegelikule teele läinud lapsed. Need on mõned näited sotsiaalsetest probleemidest, kus karistamise kõrval tasub otsida probleemide algpõhjuseid. Mida saab ära teha karistamisega, keda ja miks tuleb karistada? Aga millal on õige tegeleda ennetamise ja rehabilitatsiooniga? Kas ja kuidas saaks ennetamine olla Eestis rohkem väärtustatud?

Laupäev, 13.08 kl 17.00: Kui mitte mina, siis kes ja kui mitte täna, siis millal? (Emma Watson)
Arutlevad: Riina Raudne, Rein Taagepera ja Mare Pork, modereerib Joonas Hellerma.
Miks me kritiseerime ja nuriseme, aga lahenduse leidmise asemel ütleme vaid: tehke korda, tehke paremini! Miks me probleeme ignoreerime, selmet haarata initsiatiiv ja olukorda parandada? Kes saab maailma muuta - naaber, peaminister, Euroopa Komisjoni funktsionäär või igaüks ise? Kuidas leida aega ja ressursse, et pühenduda oma väärtuste eest seismisele ühiskonnas?

 

Free Joomla! template by L.THEME