14. aprillil kl 18 avatakse Okupatsioonide muuseumis eesti kunstniku Jaanus Samma näitus „NSFW. Esimehe lugu”, mis esindas 2015. aastal Eestit 56. Veneetsia biennaalil.

 

Jaanus Samma näitus “NSFW. Esimehe lugu” jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest hüüdnimega Esimees, kes mõisteti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu vangi. Videotest, fotodest, ruumi-installatsioonist ja arhiivimaterjalidest koosnev näitus toob esile Nõukogude perioodi tagakiusamiste grotesksuse, kus riigivõim kontrollis ka inimeste intiimsfääri. 

Esimees oli Nõukogude Eestis elanud sõjaveteran, pereisa ja edukas kolhoosiesimees. Sõprade ja tuttavate seas Esimeheks kutsutud mees arreteeriti 1964. aastal kahtlustatuna homoseksuaalses tegevuses ja heideti seejärel Eestimaa Kommunistlikust Parteist välja. Kaks aastat hiljem määrati talle sarnastel asjaoludel poolteist aastat vabadusekaotust parandusliku töö koloonias. Kaotanud oma ühiskondliku staatuse, pere, töö ja väärikuse, oli Esimees sunnitud kolima teise linna, kus ta sai tööd vaid lihttöölisena. Esimees suri aasta enne Eesti taasiseseisvumist ning homoseksuaalsuse dekriminaliseerimist oletatavasti sõjaväelasest meesprostituudi käe läbi.

Näituse kuraator on Eugenio Viola.
Videod on valminud koostöös režissöör Marko Raadiga. 

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes.
2013. aastal võitis Jaanus Samma Köler Prize’i grand prix’ ja publikupreemia. 

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on Eestis varem kureerinud Mark Raidpere näituse EKKMis (2013) ja prantsuse kunstniku Orlani näituse koos Reet Varblasega Tallinna Kunstihoones (2008). Viola on töötanud maailmanimedega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera. 
 

Näitust saadab Sternberg Pressi ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kirjastatud sisu selgitav kaheosaline ingliskeelne kataloog „NSFW. A Chairman’s Tale”, mille on kujundanud Brit Pavelson. Kataloogi koostajad on Rebeka Põldsam, Martin Rünk ja Eugenio Viola, kaastööd tegid Maria Arusoo, Maarja Kangro, Slava Mogutin, Kevin Moss ja Riikka Taavetti. 

Näituse publikuprogramm, mis käsitleb inimõigusi laiemalt, sünnib koostöös SA Unitase, Tallinna Ülikooliga, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti LGBT Ühinguga. Lisainfo peagi!

 

Näituse paneb üles ja kujundab Valge Kuup.

 

Näitus on eraldatud näitusesaalis ning ei ole soovitatav lastele.

Näitus on avatud 15. aprillist 9. oktoobrini 2016. 

 Näitust Okupatsioonide muuseumis toetavad: Eesti Kultuurkapital,  Hasartmängumaksu Nõukogu, SA Unitas, Selver, Gurmee catering, Liviko,  SA Unitas, Eesti Filmiarhiiv.

 56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni valmimist toetasid: Eesti  Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, advokaadibüroo Borenius,  Temnikova & Kasela galerii, DSV Transport ning metseenlusplatvorm  OUTSET Eesti.
 Näituse koostööpartnerid on Allfilm, ArtPrint, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti  Kunstimuuseum, Eesti Tervishoiu Muuseum, Eesti Ajalooarhiiv, Fagerhult,  Fondazione Morra Greco, Frame Finland, FORM, Institute Français  d’Estonie, Kuu Stuudio, Lahepuu, Laserstuudio, Signature House.

 Näituse kodulehekülg: www.chairmanstale.com

 

  

 

 

 

 

Free Joomla! template by L.THEME