Kuraatorituurid KGB vangikongides 

Kutsume teid Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval tutvuma Pagari 1 hoone kirju minevikuga ning selle rolliga omariikluse ajaloos. Tulge kohe pärast riigilipu pidulikku heiskamist, sest KGB vangikongid on juba alates kell 8.00 avatud.

Pidupäeva puhul on sissepääs kõikidele külastajatele soodushinnaga 4 eurot. Teeme Eesti Vabariigile kingituse ning pakume tasuta eestikeelseid ekskursioone näituse kuraatori, Sander Jürissoniga. Ekskursioonid toimuvad KGB vangikongides kell 12.00; 13.00 ja 14:00. Lisaks on võimalik osa võtta muuseumi traditsioonilistest giidituuridest meie programmijuhi Aive Peiliga kell 10.00 ja 15.00. 

Palume eelnevalt ekskursioonile registreeruda e-posti aadressil This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. või telefonil 666 0045. Vastame tööpäeviti kell 09.00 – 17.00.

Pagari tänava kongide näol on tegemist omamoodi vaikiva ja vahetu tunnistajaga, mis kõneleb iga seinapooriga seal aset leidnud inimõiguste ränkadest rikkumistest ja inimvaenulike režiimide kuritegudest. Kongide hoonel on aga märkimisväärne roll Eesti lähiajaloos. Eesti Vabariigi väljakuulutamise järel kogunes seal mitmel korral Ajutine Valitsus, Vabadussõja ja järgnenud iseseisvusajal asusid hoones Sõjaministeerium ja sõjaväe peastaap. Alates 1940. aasta oktoobrist sai Pagari tänav 1 hoonest õuduste maja. Sinna asus Nõukogude Liidu siseasjade rahvakomissariaadi (NKVD) Eesti allüksuse riikliku julgeoleku valitsus, mis oli juba 1940. aasta juunis, kui Eesti okupeeriti, alustanud kommunistliku režiimi ideoloogiliste vastaste vangistamist.

Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga. Kongid on konserveeritud ning külastajatele avatud säilinud kujul.

Sissepääs KGB vangikongidesse on Pikk 59.

Lisainfo Facebookis.

 

Free Joomla! template by L.THEME