TULEMAS: FILMIPÄEVAD MUUSEUMIS 30. NOV – 2. DETS

Saada link Prindi PDF

OKUPATSIOONIDE MUUSEUMI III FILMIPÄEVAD
30. NOVEMBER – 2. DETSEMBER

Juba kolmandat korda kutsume kõiki filmihuvilisi muuseumisse! Kolmel õhtul linastuvad Poola, Ungari ja Eesti filmid.

Võõrkeelsed filmid on ingliskeelsete subtiitritega. Filmid linastuvad muuseumi konverentsisaalis, igale seansile on 60 kohta.

Ettetellimisel lisaseansid kooligruppidele päevasel ajal!

Sissepääs on KÕIGILE TASUTA!


Loe filmide kohta lähemalt: PROGRAMM

 

 

Muuseumis saab tutvuda Slovakkia lähiajalooga. NÄITUSED NÜÜD AVATUD!

Saada link Prindi PDF

20. oktoobril avas Slovakkia president Andrej Kiska riigivisiidil Eestisse Okupatsioonide muuseumis kaks Slovakkia lähiajaloo suursündmuseid käsitlevat näitust

Näitusel “Teise maailmasõja monumendid Slovakkias” näeb Slovakkia kõige tuntumaid mälestusmärke, mis on pühendatud neile, kes võitlesid Slovakkia vabaduse eest. Näitus, mis mõtiskleb sõja ja selle tagajärgede üle, valmis Teise maailmasõja lõpu 70. aastapäevaks.


“Slovakkia ülestõusˮ on näitus ühe rahvuse võidust totalitarismi üle. Teises maailmasõjas sattusid slovakid hävimisohtu, kuid osutades Natsi-Saksamaa režiimile visalt vastupanu, suutsid nad tõestada oma rahvuslikku eneseteadvust ja säilitada oma rahvuse. See ülestõus, millega slovakid väljendasid vastuseisu nende maa okupeerinud võõrvõimule, on Slovakkia lähiajaloo üks tähtsaim sündmus.


Näitused on ingliskeelsed ja jäävad avatuks
29. novembrini.Näitus “Salapolitsei jäädvustused Prahast” NÜÜD AVATUD!

Saada link Prindi PDF

Näitus paljastab kommunistliku salapolitsei (Riikliku Julgeolekuteenistuse) tegevust 1970.-80. aastate Tšehhoslovakkias.
Näitusele on väga mahuka arhiivimaterjali hulgast valitud mitmete Tšehhoslovakkia tolleaegsete dissidentide, eksiilis kontaktisikute kui ka totalitaarse režiimi vastu võidelnud välismaalaste igapäevategevust kajastavad fotojäädvustused.


“Poliitiliselt ebasoovitavate” isikute jälgimiseks oli värvatud kümneid inimesi, et dokumenteerida ka kõige banaalsemaid olukordi jälitatavate eraelust – kellega nad kohtusid, mida ütlesid, mida sõid, ostsid, lugesid, kellega magasid. Selle tulemusel kogunes haruldane dokumentaalne materjal tollest ajast – salajase kaameraobjektiivi ette on jäänud n-ö normaliseerimisaegne Praha, mida tavapärasel viisil pildistades poleks jäädvustatud. Enamasti polnud fotode autoril aimugi, mis täpselt pildile jääb. Fotoaparaat oli peidus mantlihõlma all, kohvris või kotis ja nupule vajutati hetkel, mil jälgitavaid inimesi arvati jäävat varjatud kaamera objektiivi ette.

 

Näituse on koostanud Tšehhi Totalitaarsete Režiimide Uurimisinstituut koostöös Julgeolekuteenistuse Arhiiviga ja see jõuab Okupatsioonide Muuseumisse Tšehhi Vabariigi Suursaatkonna vahendusel.


Näitus on ingliskeelne, näitust tutvustavad eesti- ja venekeelsed kataloogid.Näitus jääb avatuks 3. jaanuarini 2016.

Näitus "Keelatud mängud" NÜÜD AVATUD!

Saada link Prindi PDF

Alates 5. maist saab saab tutvuda näitusega “Keelatud mängud” ja vaadata samanimelist filmi, mis on pühendatud rokkmuusikale Nõukogude Eestis.

 

Volkonski, Ruja, Polyphon – 1970. aastail mängitud rokkmuusika oli täis legende. Näitus viib külastaja Nõukogude Eestisse, kus elu normiks oli kommunistlik moraal ühes keeldude ja käskudega. Rokkmuusikutele kujunes see sügav stagnatsiooniaeg aga eriti keeruliseks. Kõikjal valitseva defitsiidi tõttu valmistasid nad sageli endale ise kitarre ja trummikomplekte ning poolsalaja peetud kontsertidest said protestivaimu väljendusvormid. Julgeolekuorganite teravdatud tähelepanu, tühistel põhjustel saadud esinemiskeelud või pealesunnitud ansambli nime vahetused – see oli aeg, kui rokkmuusika oli valdavalt üks “keelatud mäng”.

 

Filmis “Keelatud mängud” jagavad oma mälestusi neist aegadest Eesti tuntud muusikud Rein Rannap, Sven Grünberg, Paap Kõlar, Peeter Volkonski, Ari Dubin ja Rein Laaneorg. Esinevad ansamblid Ruja, Psycho, Polyphon, Mess, Propeller. Samuti toob film vaatajani unikaalsed kaadrid Eesti esimesest, 1972. a toimunud rokkfestivalist Elvas. Filmi autor on Heino Maripuu.

Vaata filmi treilerit siit...

Muuseumi näitus “Ründed ja rändedˮ on NÜÜD AVATUD RIIGIKOGUS

Saada link Prindi PDF

Alates 9. novembrist on Riigikogus avatud Okupatsioonide muuseumi näitus “Ründed ja rändedˮ. Näitus tutvustab eestlaste ja põliste Eesti vähemusrahvuste käekäiku möödunud sajandi algusest tänapäevani.

 

Näitus “Ründed ja rändedˮ selgitab, millised vähemusrahvused on möödunud sajandi jooksul Eestit oma koduks pidanud. Kirjeldatakse, kuidas erinevad rahvusgrupid Eestisse jõudsid ja siia püsima jäid või vastupidi, miks ja kuidas inimesed Eestist lahkuma on pidanud.

1918. aastal välja kuulutatud iseseisva Eesti Vabariigi põhielanikkonna moodustasid enamjaolt eestlased (88,2%), kuid Eesti ei olnud monoetniline maa. Siin elasid ka mitmete teiste rahvuste kogukonnad, nagu venelased, baltisakslased, rootslased, juudid, ingerisoomlased, lätlased, mustlased (romad), valgevenelased ja ukrainlased.

 

Eesti rahvastikku ja kultuurilist mitmekesisust muutsid aga oluliselt Teine maailmasõda, mobilisatsioonid, küüditamised, põgenemised ja sõjajärgne tööstusimmigratsioon. Näitus annab ülevaate, kuidas need sündmused eestlaste ja kõikide siin elanud vähemusrahvuste saatust mõjutasid.

 

Näituse valmimist toetasid: Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed, Kultuuriministeerium ja Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond.

 

Näitust saab külastada 27. novembrini tööpäeviti kell 10-16. Toompea lossi pääsemiseks on vaja esitada pildiga isikut tõendav dokument.

Lehekülg 1 / 21